Još jedan brucesploitation iz zlatnih 70-ih... Za razliku od onih koje sam već obradio (vidi tu i tu) i koje nisam, a odgledao sam do sada u životu (a bilo ih je "olala"....), ovaj se diči radnjom koju jednostavno nisam uspio shvatiti, dijalozima koje sam, zbog lošeg dubbinga i još lošijeg transfera DVD-a koji imam, jedva razumio... Ma prava kvaliteta jednog trash štanceraja nepoznatih malih hongkonških studija 70-ih kakve nisam propuštao kao klinac posjećujući lokalna kina čim je igralo nešto sa čijeg se plakata kočoperio kakav kosooki u borilačkoj pozi potpisan imenom sličnim Bruce Leeovom.
Ovdje jedan od desetak "klonova" Bruce Leea i uzdanica brucesploitationa, Bruce Li, nastoji uništiti hongkonšku narko-scenu izazivajući međusobne obračune dvaju suparničkih gangova. Bar tako pročitah na Internetu jer, rekoh, zaplet je zbilja skroz zapleten :) i u lošoj audio/vizualnoj kvaliteti DVDa izradjenog od tko zna koje VHS kopije, teško ga je pratiti. Al' zato se tučnjave lako prate! Ma, da ih nema, pospremio bi ovaj "Povratak tigra" među ostale "Osvete tigra"/"Povratke zmaja"/"Posljednje igre tigra" i druge nebuloze atraktivno isklišeiziranih naslova u komad mog "filmskog pamćenja" koje traje uvr' glave pola sata. Ali, ovaj će se zadržati malo duže... Jer neke scene borbi, ovdje su zblija nezaboravne, na trenutke ludo pretjerane - ukratko, maestralne!
Li i pomoćnica
Badža i pomoćnici
Veliko finale i Lijev obračun sa glavnim narkobossom, "Badžom" (priših mu to ime jer glumi ga Paul L. Smith koji je, između ostalog, u propalom Altmanovom "Popaju" utjelovio famoznog mrgalja :)) ne samo da je fenomenalan za jedan brucesploitation već je i fenomenalan u svakom pogledu! Hrpetina bacanja/letenja/skakanja na žicama, bacanja "svežnjeva" drvene građe na protivnike, udaranja banderama, gađanja teškom željezarijom i inim ljepotama nisam vidio nigdje. A ovdje - sve na jednom mjestu! Woha! A kad tome dodamo i score sastavljen od prefuzziranih gitarskih egzibicija (i par pokradenih komadića James Bond teme :) ) - pa kuš' bolje!
Li u elementu
Badža u elementu
Solidan komad štancerajskog brucesploitation trasha koji vrijedi pogledati bar zbog odlične makljaže velikog finala. A zar se zbog ičeg drugog jedan štancerajski brucesploitation trash i gleda?
Pridružite nam se u ugodno rashlađenoj prostoriji Kino kluba Jadran Film, u srijedu 11. lipnja s početkom u 19 sati, kada će se održati posebna večer u organizaciji Žutog titla – večer foršpana prikupljenih na ovogodišnjem festivalu u Cannesu!
Po prvi puta u Hrvatskoj, ekskluzivne projekcije na velikom platnu – novi promotivni video za japanski horor spektakl 'Tokyo Gore Police', kao i najnoviji promotivni video za 'Tsunami', još nedovršeni apokaliptični CGI blockbuster iz Tajlanda!
Sve to i puno više pogledajte u srijedu 11. lipnja u 19 sati, u Kino Klubu Jadran filma u Dubravi, na velikom platnu, kada ćemo foršpanima predstaviti i hrpetinu filmova iz kataloga kompanije Eleven Arts, zadužene distribuciju suludih japanskih eksploatacijskih filmova, horore i akciju, naslove poput 'Oh! My Zombie Mermaid' i 'Blind Beast vs Killer Dwarf' ili erotiku sa Sorom Aoi, najvećom japanskom porno zvijezdom današnjice.
Dođite u srijedu na ugodno druženje uz ekskluzivne foršpane s ovogodišnjeg Cannesa; povedite prijatelje i znance, prenesite ovu vijest svijetom!
Moderni goretastični rape & revenge, s australskim rednecima.
Jedan od vizualno najzanimljivijih indie triler-horora koje sam gledao u dugo vremena. Predivni, a opet isprani kadrovi prirode i duge, smirujuće, a opet pomalo jezovite scene plovidbe stvar su koja će vas prikovati odmah na početku. Iako, moj prvi interes za ovaj film bio je kada sam pročitao intervju s redateljem Jamiem Blanksom (trenutno snima remake 'Long Weekend', čiji je scenarist još prije 25 godina napisao scenarij i za ovaj film!), poznatom po teen-horor hitovima 'Urban Legend' i Valentine', a koji je predstavljao ovaj naslov kao svoj upliv u vode retro eksploatacije, prije svega survivalist i revenge horor.
Inverzija home invason formule – recept 'pronalazim utočište kod lude obitelji manijaka' prežvakan je milijun plus puta u horor povijesti, ali nikada ne stari i uvijek ga se da cijediti do besvijesti, posebno ako imaš nešto novih, živahnih ideja i znaš kako ih snimiti. Ovog puta, par bogataša (lik koji izgleda i govori kao David Hasselhoff i njegova francuska djeva, Nadia Fares iz 'The Crimson Rivers') bježi brodićem od oluje pa zaluta kod luđaka (oca i dva sina dilera), koji ih zatoče i maltretiraju. Kad ženi dopizdi maltretiranje, pretvori se u Ramba pa ih pokolje na i više nego pristojno krvave načine.
Jako dobra, krvlju natopljena australska niskobudžetna zabava.
Najnoviji trailer za film Bena Stillera o skupini glumaca koji prilikom snimanja najskupljeg ratnog filma u Vijetnamu napušteni zaglave usred stvarnog ratnog kaosa. Glumac Robert Downey Jr našao se usred kontroverze jer tumači lik crnca, a kritika se pita nema li dovoljno dobrih pravih crnih glumaca da odglume njegov lik. S druge se strane čuje argument kako bi ovo bilo uvredljivo da film satirizira crnce, što nije slučaj te da je smiješno upravo zato što film ne opravdava negativne rasne stereotipe. Downey je rekao kako bi ovu ulogu prije 30 godina glumio Peter Sellers. Kako god, razglabanje po netu i povlačenje po medijima uvijek dobro dođe. 'Tropic Thunder' u kino distribuciju kreće 15.kolovoza.
Joe Huff je suspendirani policajac koji i pod suspenzijom čini hrabra djela za dobrobit zajednice, kao što je npr. sprječavanje pljačke svladavanjem trojice naoružanih lopova.
Jednog dana idilu prekidaju momci iz FBI-a koji Joeu predlože (tj. natjeraju ga ucjenom) da se, pod imenom John Stone, infiltrira u opasnu neonacističko-sotonističku bandu motociklista koji se bave dilanjem droge, a u slobodno vrijeme ubijaju svećenike, pripadnike vojske, suce i državne odvjetnike...
1991. je bila godina u kojoj su nastali neki od najboljih akcijskih filmova svih vremena; The Last Boy Scout, Showdown in Little Tokyo, Harley Davidson and the Marlboro Man, Out for Justice, Double Impact, a svoje mjesto među njima našao je i 'Stone Cold', tipični predstavnik akcića popularnih u drugoj polovici osamdesetih.
Kućni ljubimac
Razbibriga
Film je zapravo i više od tipičnog predstavnika, jer sadrži toliko klišeja (jedan pedantni policajac koji igra po pravilima i jedan cinični 'I'll do it my way' kuler, psihopatski negativac kojeg se boje i njegovi suradnici, jedan dobroćudni u bandi koji, naravno, nastrada, premlaćivanje glavnog negativca na kraju umjesto da ga se jednostavno rokne, policija uvijek stiže nakon što je sve gotovo...), one linera i homoerotskih izjava, te nekoliko besramnih rip-offova (najočitiji su rip-off početka 'Cobre' i kraja 'Lethal Weapona'), da se komotno može smatrati i svojevrsnom homage-kompilacijom, pa čak i oproštajnim 'old school' akcićem, budući da je '91., osim što je bila jedna od najboljih, ujedno i zadnja godina s takvim tipom filmova.
No, pored tih klasičnih, film sadrži i nekoliko neuobičajenih, prilično bizarnih trenutaka; kućni ljubimac glavnog junaka je komodo zmaj koji se glasa poput svinje, a hrani se smjesom od sirovih jaja (s ljuskama), čipsa, banane, snickers čokoladice, narančinog soka i tabasco umaka, zatim imamo vilhelmtelovski (uspjeli) pokušaj skidanja limenke s ramena mitraljezom, vikinški pogreb poginulog člana bande, ljude koji, nakon što su pogođeni sačmaricom, lete nekoliko metara kroz zrak, a nadrealnoj atmosferi pridonosi i gluma Lancea Henriksena i Williama Forsythea, koji tumače dvojicu poremećenih motorista.
Specijalitet dana
Napad letećih motora
Glavni lik, John Stone, jedan je od najkičastijih akcijskih junaka u povijesti; glavu mu krase predivna 'tvor' fudbalerka (gore jedna boja, ispod druga) i naušnica s privjeskom, 90% filma je gol do pasa (dok u onih 10% nosi ili majicu bez rukava ili samo kožnjak), a ispod fura uglavnom isprane razderane traperice.
Utjelovio ga je u svom debitantskom nastupu Brian 'The Boz' Bosworth, propali igrač američkog nogometa, kojeg je slična sudbina zadesila i na velikom ekranu, budući da je u nadolazećim godinama dominacije hiper-akcijskih trilera s milijun ultra kinetičnih kamera i obilnim CGI-em, bio, kao i većina zvijezda osamdesetih, prisiljen za kruh zarađivati glumeći u trećerazrednim straight-to-video akcićima.
Nakratko je još zabljesnuo 2005. u remakeu 'The Longest Yard' gdje je glumio sa, pazite slučajnosti, kečerom Stone Coldom Steveom Austinom.
Redatelj filma je bivši kaskader Craig R. Baxley koji je sa 'Stone Coldom' zaključio kratki, ali eksplozivni period u kojem je snimio još dva akcijska klasika; 'Action Jackson' sa Carlom Weathersom i 'Dark Angel' sa Dolphom Lundgrenom.