‘Lady Terminator’ (1988) | Žuti titl

‘Lady Terminator’ (1988)

‘First she mates… then she terminates’ – e ako ovo nije najluđi tagline, onda ne znam što je! A osim toga, od riječi do riječi opisuje film! Zapravo, cijela radnja bi se mogla svesti u tu jednu, jedinu ingenioznu rečenicu!

Image Ovaj mali, bizarni, provokativni, nasilni (jednom rječju – zabavni 🙂 ) film iz radionice Tjuta Djalila, iz opusa klasične indonezijske trash/horror/fantasy/akcijade, počinje legendom o kraljici južnog mora (‘South Sea Queen’ – i danas živuća indonezijska legenda u koju vjeruje dosta Indonežana), nezasitnoj nimfomanki koja traži nekog tko bi je konačno propisno zadovoljio (što se kaže, ono, ‘po P.S.-u’ 🙂 ). Naravno, tko u tom teškom zadatku ne uspije, ostaje bez ‘alata’ a bome i života… I tako, nađe se jedan hrabri mornar koji uspije prevariti kraljicu i spasiti se od groznog kraja te joj još pri tome i ukrasti ‘tajno oružje’ kojim ona odsjeca… ehm, znate što već… i time navlači na sebe kraljičino prokletstvo i zlokobno obećanje da će se nakon 100 godina osvetiti njegovoj praunuci…

I prođe 100 godina… mlada antropologinja proučavajući legendu, odluči potražiti potonulu palaču kraljice južnog mora. Unatoč upozorenjima starih mudraca da ne dira ‘u nepoznato’, unajmi brod i zaroni u ocean. No, umjesto antropologinje, vraća se ubilački stroj – reinkarnirana kraljica u tijelu antropologinje – nezaustavljiv stroj za ubijanje sa jednim jedinim ciljem: pronaći djevojku, praunuku nad kojom se obećana osveta mora izvršiti. Naravno, teško se odreći starih navika – pa tako putem kraljica u tijelu zgodne djevojke nema problema pronaći žrtve pomoću kojih će ‘napuniti baterije’. Tako za sobom u početku ostavlja leševe bez… ehm, znate već čega. A kasnije, kad se dohvati automata, ljudi padaju k’o muhe! Vjerujte, ovdje se toliko puca da je lako moguće da je ovo film sa najviše ispucanih metaka u povijesti svjetske kinematografije!

Image I tako sve do kraja gdje mladi policajac, koji od početka pokušava shvatiti što se zbiva, a na koncu shvaća da pred sobom ima neuništivi stroj za ubijanje, okuplja svoju ekipu macho-frajera a’la Rambo i združenim snagama rešetaju po ‘Ženi Terminator’ te je uspiju namamiti u klopku iz koje naizgled nema izlaza, ali…

Uz navedeni tagline koji savršeno dočarava radnju (red seksa, red golotinje, red nasilja, red magije, ne nužno tim redosljedom a često i izmješano) posudio bih i rečenicu iz jednog domaćeg klasika za djecu: ‘Puc puc, ožeži ožeži… pa kom’ obojci, kom’ opanci’ koja odlično opisuje posljednjih pola sata filma. 🙂

Stvarno, količina municije je impresivna a posebno činjenica da se oružje niti prazni niti puni u neprekidnoj paljbi na sve strane 🙂 ! Samo pucačina i žrtve koje frcaju na sve strane dok ‘Žena Terminator’ kosi sve na koga naiđe! Naravno, i nju pogađaju iz svakojakog oružja i oruđa no na odjeći nema vidnih oštećenja! Impresivno! :))

Image Iako naslov filma u originalu nema veze sa Terminatorom, jasno je zašto mu je ‘prilijepljena’ takva ‘etiketa’: osim neuništivosti i surovosti glavnog lika, autori ovog čuda posudili su i malčice scena iz Cameronovog filma. Tako tu možete vidjeti golo pojavljivanje Terminatorice, ‘obradu’ motorista, indonezijsku verziju vađenja ‘oštećenog’ oka…

Iako ne dobar kao drugi Djalilov klasik ‘Mystic in Bali’, film je zabavan koliko i nebulozan. Mislim, gledati toliku količinu pucnjave, nasilja i golotinje koncentiranu na jednom mjestu može biti dosadno. No Djalil uspijeva presjeći akcijadu dobrim starim klasičnim elementima koji se koriste kad se ne zna što bi 🙂 : besmislenim budy-budy razgovorima, kompletnim glazbenim brojem (u ovom slučaju ultraljigavim pop pjesmuljkom iz 80-ih) koju pjeva glavna junakinja (djevojka koju kraljica traži je pop-zvijezda u usponu :)), obaveznom ljubavnom pričom između policajca i djevojke-žrtve (uz neizostavnu scenu seksa uz logorsku vatru kojoj prethodi klasik nad klasicima – jadanje policajca kako mu je žena stradala od ruke bivšeg robijaša pa on eto tuguje sam već dugo, dugo…), seksom kraljice sa svim i svakim kako bi održala snagu te obaveznim nadrealnim elementima i magijskim ‘štihom’.

Da nema očajne glume, povremeno stvarno stupidnih dijaloga te glupih zapleta i raspleta nekih situacija – film bi bio odličan. Ovako, prolazna ocjena i to zbog ludosti posebno u posljednjih 10-tak minuta gdje prelazi u horror-SF kakav je teško opisati – jer količina ludosti finala mjerljiva je i sa raspletom u ‘Mystic in Bali’ što je svakako plus 🙂

Image DVD izdanje je opet impresivno! A što drugo očekivati od Mondo Macabro etikete… tu je film u anamorfnom WS-u, trailer (također anamorfni WS), dokumentarac o indonezijskoj horror/fantasy kinematografiji (doduše isti kao na ‘Mystic in Bali’), iznimno zanimljiva, detaljno opisana i analizirana legenda o kraljici južnog mora (kako bi se upoznali sa pozadinom cijele priče), galerija slika omota i plakata, Djalilova filmografija, alternativne scene koje su bile zamjena za pojedine scene pri distribuciji filma u druge zemlje (vrlo je interesantno gledati drugog glumca u jednoj alternativnoj sceni ili golotinju pokrivenu poluprozirnim velom u drugoj 🙂 )…

Preporučujem ako ne očekujte previše! Pustite mozak na pašu i uživajte u golotinji, seksu i nasilju 🙂

Arminio
Voli sve što vole mladi ... iz 70-ih i 80-ih.

Moglo bi te još zanimati:



Komentiraj