Forum Žutog titla - Poèetna
Autor/ica Poruka

<  Kauboji, akcioni i rimejkovi  ~  Macho filmovi

dekard
Postano: 18 lip 2007 01:47 Citirajte i odgovorite
Pridru�en/a: 01. 06. 2007. Postovi: 4
Potaknut prilogom o macho redateljima iz ovomjese�nog Klika (odli�an prilog, ali ne mogu vjerovati da niste uvrstili Waltera Hilla koji nam je podario pet legendarnih moma�kih filmova; dva buddy to buddy klasika "48 hrs" i "Red Heat", vojni�ki "Southern Comfort", "Warriors" te "Extreme Prejudice" sa zavr�nom bitkom nadahnutom "Wild Bunchom"), odlu�io sam napraviti top listu 20 najmu�kijih filmova svih vremena. Dakle, mu�ki filmovi su filmovi, u pravilu bez �enskih uloga, krcati nasiljem i duhovitim dijalozima, li�eni sentimentalnih gluposti tipa "Braveheart" (fredoooooom), te sa junacima kakvi ne postoje u stvarnom �ivotu. Zna�i, ako ikad zbog nekog razloga (npr. pre�esto dru�enje sa djevojkama) posumnjate u svoju mu�kost ili vam se, ne daj bo�e, javi sumnja u seksualno opredjeljenje, odmah pogledajte ovih 20 filmova i sve sumnje u va�u mu�kost �e nestati.


1. WILD BUNCH

Po�injemo sa legendarnim westernom "Picassa nasilja", Peckinpaha u kojem banda sredovje�nih odmetnika, pod vodstvom Williama Holdena, nakon propale plja�ke bje�i u Meksiko i tamo s Meksikancima ugovara plja�ku oru�ja ameri�ke vojske.
Film je najpoznatiji po zavr�nom krvavom obra�unu (ina�e, imamo 170 mrtvih ufilmu) u kojem juna�ki poginu svi �lanovi bande, Navodno je nigerijska vlada, tijekom gra�anskog rata, prikazala ovaj film svojim vojnicima koji su, nakon gledanja, ushi�eno uzvikivali da �ele poginuti kao William Holden.

2. WARRIORS

Film temeljen na Ksenofontovom djelu "Kirova anabaza", u kojem sam Ksenofont, nakon Kirove (Cyrus) smrti vodi preko neprijateljskog perzijskog teritorija do Crnog mora 10 000 gr�kih pla�enika. Ovdje umjesto Perzije imamo New York, umjesto Crnog mora Coney Island, a umjesto gr�kih pla�enika imamo njujor�ku bandu Warriors, la�no optu�enu za ubojstvo Cyrusa, organizatora sastanka bandi. Mnogi bi u takvoj situaciji odustali i predali se, ali ne i Warriorsi koji se �vrsto dr�e zajedno i iskazuju znatnu hrabrost. Iako vo�eni coolerom Michael Beckom, najve�i idol je ipak James Remar kojemu su �ene smisao �ivota. Naj�e��i trenutak je okr�aj sa Baseball Furies, ali najintenzivniji je svakako kraj kad se kona�no otkrije istina i kad im najuglednija banda Riffs oda po�tovanje ("You Warriors are good. Real good"), dok David Patrick Kelly pla�e ko imam mali pimpek pa zato puno psujem, znaju�i da je najebo.

3. RESERVOIR DOGS

Jedan od rijetkih filmova sa isklju�ivo mu�kom gluma�kom postavom i film sa mo�da najboljim otvaranjem ikad (diskusija o zna�enju Madonnine pjesme "Like a virgin" te o smislu napojnice). Svaka �ast Rothu, Keitelu, Buscemiu, Pennu, Bunkeru (koji je ina�e scenarist filmova "Runaway Train" i "Animal Factory" te �ovjek koji je Dannyu Treju sredio prvu ulogu) i Tarantinu, ali film ne bi bio ni upola dobar bez najve�eg coolera svih vremena Michaela Madsena �ija nezainteresiranost za plja�ku, ravnodu�nost pri ubijanju te sadisti�ke sklonosti lede krv u �ilama. Me�utim, pitam se da li bi jednako dobro funkcionirao u ulozi Vincenta Vege za koju je bio prvi izbor. Mislim da je ovako ipak bolje, jer je Michael ro�en za ulogu Mr Blonda i treba mu na nadgrobni spomenik napisati "�ovjek koji je murjaku odrezao uho".

4. DIRTY HARRY

Iako ne najbolji Clintov film (to je, naravno, "Heartbreak Ridge"), svakako najmu�kiji, Clint u ulozi brutalnog pravednika Harrya Callahana koji na kriminalce primjenjuje "prvo pucaj, a onda postavljaj pitanja" metodu. Na gradona�elnikovo pitanje kako je znao da se radi o "poku�aju silovanja" prije no �to je upucao tipa, Harry smireno odgovara: "kad netko tr�i za �enom s mesarskim no�em u ruci i erekcijom, sumnjam da skuplja priloge za crveni kri�".

5. DIE HARD

Film kojeg nema smisla predstavljati. Dovoljno je pogledati naslov.

6. FIGHT CLUB

Iako je jedan od glavnih junaka jedva podno�ljivi Brad Pitt, "Fight Club" je film od neprocjenjive va�nosti za mu�ki rod. To je film koji pokazuje kako je konzumerizam uzrokovao emaskulaciju modernog mu�karca, a jednom takvom mu�karcu, kojeg tuma�i Edvard Norton, je prekipjelo i, dizanjem u zrak svog stana, osloba�a se od potro�a�ki kontroliranog �ivota, te zapo�inje putavanje za povratkom mu�kosti. To �ini stvaraju�i Fight club, underground boksa�ki klub za mu�karca koji ih osloba�a, dopu�taju�i im da izraze svoju izvornu prirodu, da budu mu�karci i vrate snagu, hrabrost i neovisnost.

7. DIRTY DOZEN

Film kojeg kao i "Die Hard" nije potrebno predstavljati. Dovoljno je nabrojati dvanaestoricu �igosanih; John Cassavetes, Donald Sutherland, Ralph Meeker, Charles Bronson, Jim Brown, Telly Savalas, Trini Lopez, Clint Walker, Robert Webber, Tom Busby, Ben Carruthers i Stuart Cooper, koji predvo�eni Lee Marvinom kre�u na opasni diverzantski zadatak iza neprijateljskih linija, u francuski dvorac, gdje trebaju ubiti �to vi�e njema�kih �asnika.

8. LAST BOY SCOUT

Film koji nam je podario (po meni) najduhovitijeg filmskog lika ikad, Joea Hallenbecka, grubog, ali pravednog detektiva, koji, svojevoljno, uz pomo� brbljavog crnca Wayansa, kre�e u misiju spa�avanja senatora kojega prezire i kojega, nakon �to ga spasi, nokautira.
�to izdvojiti iz filma u kojem je svaka re�enica antologijska? Mo�da ono kad podli negativac Milo, prelaze�i no�em po Joeovoj faci, ka�e: "Htio bih te samo jednom �uti kako urla� od boli", na �to �e Joe: "Pusti mi rap".

9. GOOD FELLAS

Za razliku od hladnog i smrtno ozbiljnog "Godfathera", Marty nam ovdje pru�a romanti�niji pogled na uspon i pad jedne mafija�ke organizacije. U filmu koji je pri samom vrhu top liste filmova s najvi�e rije�i Psujem jel imam mali pimpek pa mi je ovo dobar nadomjestak u svim oblicima (ve�inu je izgovorio Pesci), mo�ete, me�u ostalim, vidjeti Raya Liottu kako dr�kom pi�tolja razbija glavu napuhanom bogatunu koji mu je pipnuo �enu, Joea Pescia kako izre�eta mladog Michaela Imperiolia jer mu je, pred prijateljima rekao da se jebe (a Pesci se pred �okiranim prijateljima opravdava sa "�ta mogu kad dobro ga�am"), Bobbya de Nira koji poku�ava iznuditi novac od tipa dr�e�i ga naglava�ke iznad kaveza sa gladnim lavovima, te svu trojicu kako prvo, odmjerenim udarcima iscipelare, zatim izmasakriraju, te, na kraju, zakopaju u �umi Franka Vincenta koji je uvrijedio Pescia, nazvav�i ga �ista�em cipela.

10. GREAT ESCAPE

Film o grupi savezni�kih zarobljenika me�u kojima se izdvajaju rekorder po broju poku�aja bijega Steve Mc Queen i klaustrofobi�ni kopa� tunela Charles Bronson koji na prijedlog Britanca Richarda Attenborougha poku�avaju pobje�i kroz tri iskopana tunela.
Tarantino je najbolje opisao "Great Escape" kao "najkra�i film od tri sata". Film je najpoznatiji po legendarnoj glazbenoj temi Elmera Bernsteina i sceni poku�aja bijega motorom preko visoke �i�ane ograde koja je pretvorila Stevea Mc Queena u instant zvijezdu.

11. PREDATOR

Film na �ijem nam je po�etku odmah jesno da je pred nama jo� jedan moma�ki film, jer po�inje sa macho odmjeravanjem snage izme�u Schwarzeneggera i Carl Weathersa, te Venturinim �vakanjem duhana uz zvukove "Long tall Sally". Osim njih trojice, u ekipi su jo� krvavi crnac Bill Duke iz "Comandosa", �utlivi Indijanac Sonny Landham iz "48 hrs" te dvojica �mokljana (od kojih je jedan, btw, scanarist akcijskih klasika "Leathal Weapon" i "Last Boy Scout").

12. RIO BRAVO

Film u kojem "primitivna svinja" John Wayne, uz pomo� svog alkoholizmom nagri�enog zamjenika Deana Martina i mladi�a Rickya Nelsona mora u zatvoru zadr�ati ubojicu, kojeg njegovi ljudi �ele pod svaku cijenu osloboditi, inspirirao je svojom temom opsade niz drugih filmova me�u kojima se izdvajaju "Night of the Living Daed", "Straw Dogs" i "Assault on 13th Precint".

13. SOUTHERN COMFORT

Macho verzija "Deliverancea". Naime, mnogi redatelji bi od "Deliverancea" sa Burtom Reynoldsom napravili tipi�ni macho pustolovni film, ali je redatelj John Boorman ipak odabrao tjeskobniji, uznemiruju�i pristup. Drago mi je �to je tako, jer ina�e film ne bi postigao svoj cilj.
S druge strane, ako se za�elimo macho filma, imamo "Southern Comfort" u kojem se grupa vojnika, koje glume, tada zvijezde, ali ubrzo prpali glumci; Keith Carradine (isti Kinski), Powers Boothe, Fred Ward, Peter Coyote, Lewis Smith (Heavenly Kid) i jo� neki, moraju boriti na �ivot i smrt s pripadnicima frankofonske zajednice Cajuna u mo�varama Louisiane.

14. HIGH NOON

Gary Cooper glumi �erifa koji, napu�ten od svih, mora braniti grad od �etiri beskrupulozna revolvera�a. Za razliku o d herojskog John Waynea koji u "Rio Bravo" odbija pomo� drugih, Cooper uzaludno moli pomo� od sugra�ana, te time ru�i mit o neustra�ivom revolvera�u. Me�utim to ne umanjuje njegovo herojstvo, jer se ipak juna�ki odlu�uje suo�iti s razbojnicima.
Potvrda mu�kosti "High Noona" je i u "Die Hard" kad Hans ka�e McClaneu: "Ovaj put John Wayne ne�e odjahati u suton S Grace Kelly", na �to ga McClane ispravlja: "To je Gary Cooper, budalo".

15. THE GOOD, THE BAD AND THE UGLY

Film s vrlo malo dijaloga, u kojem izrazi lica govore sve. Kad je John Ford, �uv�i da Talijani snimaju westerne upitao svog scenaristu Burta Kennedya kakvi su, ovaj mu je odgovorio: "nema pri�e, nema scenarija, samo ubijanja".
Cooleri Clint Eastwood, Lee Van Cleef i nezaboravni Eli Wallach glume tri revolvera�a koji zasebno tragaju za zlatom zakopanim na groblju.

16. VICTORY

Film velikim dijelom inspiriran "Great Escapeom" u kojem Michael Caine vodi tim zarobljenika saveznika u utakmici protiv okupatorskih snaga. Osim Cainea i hm... Stallonea, u mom�adi su i pravi nogometa�i ; Brazilac Pele, Englez Bobby Moore, Argentinac Osvaldo Ardiles, Belgijanac Paul Van Himst i jo� mnogi. "Victory" je bajka o nogometu za one koji �ele vjerovati u nju (a ja �elim). Trenutak za pam�enje: ozlije�en brutalnom nacisti�kom nasilno��u, Pele se vra�a na teren, pro�eta se kroz njema�ku obranu, te savr�enu loptu Bobbya Moorea prekrasnim �karicama sprema u gol, izjedna�uju�i rezultat.

17. BRIDGE OVER THE RIVER KWAI

Lik ameri�kog zarobljenika koji uspije pobje�i iz japanskog logora u kojem zarobljenici moraju graditi most, ali je prisiljen vratiti se kako bi pomogao u ru�enju mosta, poslu�io je kao inspiracija za lik Johna Mc Clanea u "Die Hard" kao "obi�ni �ovjek koji postaje heroj pod nemogu�im okolnostima".

18 MAGNIFICENT SEVEN

Isti redatelj (John Sturges) i glavni glumci (McQueen, Bronson i Coburn) iz "Great escapea" poja�ani dubokoglasnim Yul Brynnerom. koji je istu ulogu ponovio u briljantnom "Westworldu", zaslu�ni su za ovaj remake Kurosawinog "Shichinin no samurai" (Magnificent Seven" je ina�e bio ameri�ki prijevod Shichinina) u kojem sedmorica lutaju�ih kauboja brani siroma�no meksi�ko selo od vojske bandita.

19. ENTER THE DRAGON

Tko se bar jednom u �ivotu nije po�elio tu�i i filozofirati kao Bruce Lee. U "Enter the dragon" na� junak odlazi na turnir na jedan otok kako bi razotkrio trgovinu drogom, te se, potpomognut Johnom Saxonom, ikonom horora (Black christmas, Cannibal apocalypse, Tenebre, Nightmare on elm street) te crncem s afro frizurom bori protiv milijarde protivnika.

20. RAMBO

Zavr�avamo s oboljelim vijetnamskim veteranom koji je, nenaoru�en prisiljen pre�ivjeti u �umi (ubije vepra) i boriti se protiv cijele postrojbe policajaca jer je "samo �elio malo hrane".
Korisnièki profil Pošaljite privatnu poruku

Prethodni postovi:  

Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.
Zapoènite novu temu

Forum(o)Bir:  

Ne mo�ete otvarati nove teme.
Ne mo�ete odgovarati na postove.
Ne mo�ete ure�ivati va�e postove.
Ne mo�ete izbrisati va�e postove.
Ne mo�ete glasovati u anketama.