Žuti titl » Specijal http://zuti-titl.com Čudesni svijet zvuka i slike (filmovi, film, preporuke, najbolji filmove, torrenti, divx, mkv, download, gledaj, online film, movie, vhs, video,) Tue, 22 Mar 2016 10:59:20 +0000 hr hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.9.13 26 NAJBOLJIH FILMOVA 2015. http://zuti-titl.com/specijal/26-najboljih-filmova-2015/ http://zuti-titl.com/specijal/26-najboljih-filmova-2015/#comments Mon, 11 Jan 2016 12:07:41 +0000 http://zuti-titl.com/?p=38600

‘Tangerine’ – remek-djelo snimljejno s 3 mobitela!

1. TANGERINE
Tri mobitela i šaka naturščika – dobrodošli u film budućnosti.

2. SICARIO
‘Zero Dark Thirty’, samo mrvicu manje iritantan i s narko mafijom umjesto islamista.

3. THE LOBSTER
Konačno pametan film o ljubavi.

4. MAD MAX: FURY ROAD
Bum, tras.

5. CEMETERY OF SPLENDOUR
Apichatpong, Zen i uznemirujuće ludilo.

6. VICTORIA
Dva sata u jednom kadru,  s tri ponavljanja i scenarijem od 6 stranica. Baš kao i ‘Tangerine’ – film 21. stoljeća.

7. LOVE 3D
Gasparova mladost i seksualne fantazije.

8. THE DIARY OF THE TEENAGE GIRL
Odrastanje u dobu kada je pedofilija bila… zabavna? Not sure, ali film je zakon.

9. THE REVENANT
DiCaprija jebe medvjed. Može.

10. MISTRESS AMERICA
Brbljavi indie, al dobar, majke mi!

11. KABUKICHO LOVE HOTEL
12. EX MACHINA
13. BONE TOMAHAWK
15. BEASTS OF NO NATION
16. KUNG FURY
16. TURBO KID
17. PIXELS
18. A FOOL
19. GANGNAM BLUES
20. KNOCK KNOCK
21. NEON BULL
22. PORT OF CALL
23. FROM AFAR
24. SARA
25. YAKUZA APOCALYPSE
26. CONSTIPATION CAMP VIDEO MIXTAPE VOL. 3

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/26-najboljih-filmova-2015/feed/ 0
35 NAJBOLJIH FILMOVA 2014. http://zuti-titl.com/specijal/35-najboljih-filmova-2014/ http://zuti-titl.com/specijal/35-najboljih-filmova-2014/#comments Thu, 01 Jan 2015 16:04:38 +0000 http://zuti-titl.com/?p=38524 'Boyhood'

‘Boyhood’

1. BOYHOOD
Najbolji film o životu svih vremena.

2. THE TRIP TO ITALY
Najbolji film o životu ove godine.

3. FROM WHAT IS BEFORE
Lav, kralj filipinske džungle, ponovo vlada s 338 minuta besprijekorne mješavine horora, politike i surovo sirovog egzistencijalizma.

4. WHAT WE DO IN THE SHADOWS
Najsmješniji film o vampirima u dugo, dugo vremena. Taika i Jemaine su stari majstori, a sama činjenica da su 2014. snimili sjajan found footage uradak je čudo.


5. NIGHTCRAWLER

Psihopatologija privatnog poduzetništva i uloga života za Jakea Gyllenhaala.

6. THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Svaki novi igrani crtić Wesa Andersona kao da je bolji od prethodnog. Kako li mu to samo polazi za rukom? Nemamo pojma, al dok polazi, mi idemo za njim.

7. TUSK
Kevin Smith je otkrio marihuanu pod stare dane, a rezultat je igrana ekstenzija proslavljenog podcasta. Tko ne razumije jedno i drugo (travu i Smithov podcast), neće razumjeti ni ‘Tusk’. Ostali…? O, da! Da! Da!

8. COLD IN JULY
Redneci i snuff filmovi, s Dexterom i Donom Johnsonom? Prodano!

9. EDGE OF TOMORROW
Tom Cruise i japanski SF? Tko bi rekao da će ovo biti toliko bogovski dobro. ‘Groundhog Day’ za 21. stoljeće.

10. THE INTERVIEW
They hate us because they ain’t us!


11. THE BABADOOK

Najstrašniji film 2014. U razdoblju kada su horori propali gore od hrvatske države, to možda ne znači puno, ali iritantni mali i skeri mama razvaljuju komornim mrakom filma koji postiže puno s jako malo. Svaka čast.

12. THE RAID 2 – BERANDAL
Moglo je i bolje, ali akcija jest spektakularna, a novi azijski akcić, iako malo razvučen i neobičnog ritma, ipak jest – spektakularan.

13. NAKED AMBITION
Tko bi rekao da će jedna od najzabavnijih komedija ove godine doći iz Kine? Ovo je pravi vrtuljak ludila, kakav je Zapad odavno zaboravio snimati.

14. DEAD SNOW 2
Naci-zombiji se spustili u grad i postali najzabavnijim živim mrtvacima 2014.!

15. THE ROVER
Ne dirajte mu auto!


16. FOXCATCHER

17. TWO DAYS, ONE NIGHT
18. A HARD DAY
19. KILLERS
20. LUCY

21. WINTER SLEEP
22. WELCOME TO NEW YORK
23. THE DIVINE MOVE
24. NO TEARS FOR THE DEAD
25. BROJ 55


26. ZOMBEAVERS

27. BROKEN
28. MAN ON HIGH HEELS
29. GLUP I GLUPLJI 2
30. THE MIDNIGHT AFTER

31. ABC’S OF DEATH 2
32. HORNS
33. PREDESTINATION
34. HOUSEBOUND
35. BILOCATION

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/35-najboljih-filmova-2014/feed/ 0
Briljanteen – Velimir, Dario Lonjak i zombiji http://zuti-titl.com/specijal/briljanteen-velimir-i-dario-lonjak-o-zombijima-htv-28-3-2014/ http://zuti-titl.com/specijal/briljanteen-velimir-i-dario-lonjak-o-zombijima-htv-28-3-2014/#comments Fri, 11 Apr 2014 16:10:58 +0000 http://zuti-titl.com/?p=37948 Briljanteen - zombiji

‘Ko o čemu, mi o zombijima, naravno!

Kao što je san svakog starog softverskog programera da u životu napravi svoju varijantu Tetrisa, tako je i san svakog iole pristojnog redatelja da se u svojoj karijeri bar malo očeše o zombije (ako već i ne snimi nešto pristojno na tu temu). Iako to većina neće priznati, vjerujte, istina je. ;)

Naš Velimir i isto tako naš čovjek Dario Lonjak, jedan od domaćih redatelja koji se već i solidno očešao o njih, komentiraju zombi podžanr horrora u HTV-ovom Briljanteenu.

Prilog iz emisije emitirane 28.3.2014. Izvol’te:

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/briljanteen-velimir-i-dario-lonjak-o-zombijima-htv-28-3-2014/feed/ 0
NAJBOLJI FILMOVI 2013. http://zuti-titl.com/specijal/najbolji-filmovi-2013-2/ http://zuti-titl.com/specijal/najbolji-filmovi-2013-2/#comments Thu, 19 Dec 2013 13:20:11 +0000 http://zuti-titl.com/?p=37756 35 NAJBOLJIH IGRANIH FILMOVA 2013.

 

Spring Breakers'

Spring Breakers’

1. SPRING BREAKERS
Kad James Franco kaže da će buduće generacije filmaša odrastati inspirirane onime što je Harmony Korine postigao uhvativši se režije dirljivo divlje sage o naličju američke mladosti i hedonizma, itekako zna što govori – ne događa se svaki dan da revolucija medija dolazi su paketu s destrukcijom najvećih zvijezda Disneyjeve generacije, baš kao što se onakva audiovizualna-verzija balade Britney Spears više nikada neće ponoviti. Nakon nezaboravne VHS lobotomije ‘Trash Humpers’, genijalac Korine donio je još jednu potvrdu na šalter prijava za najboljeg i najzanimljivijeg živućeg redatelja američke kinematografije.

2. DRUG WAR
Hong Kong je mrtav? Dobrim dijelom da, ali iako je nekoć unikatni azijski filmski eko-sistem izgubio snagu i kvalitetu koju je imao tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, dobar dio duha kao da je u bocu uspio zarobiti posljednji HK junak Johnnie To, koji s briljantnom triler-dramom ‘Drug War’ donosi još jednu modernu, relevantnu i prokleto zabavnu priču o novim panazijskim narko-kartelima. I to na način koji ga je proslavio: miješajući arthouse i žanr, uz savršenu izložbu stila.

3. NORTE, THE END OF HISTORY
‘Zločinom i kaznom’ inspirirana saga o neukom, ali dobrom mladiću koji nevin završi u zatvoru zbog grijeha osobnim demonima progonjenog intelektualca, rezigniranog bogataša rođenog u provinciji Ilocos Norte, tamo gdje je – nimalo slučajno – svijet ugledao i Ferdinand Marcos, novi je uradak filipinskog genijalca Lava Diaza. Osim od Dostojevskog, Diaz posuđuje i od stvarnosti, od brojnih lekcija bliske političke povijesti, kritizirajući moralni relativizam revolucionarnih ideja u četiri sata koja donose boju, pokretnu kameru i nešto kraću minutažu u novi Diazov slo-mo opus, ali nimalo ne umanjuju konačno efekt jedinstvenog, izvanvremenskog filmskog putovanja kroz ljudsku prirodu i animalno društvo.

4. TOUCH OF SIN
Osvetničke lamentacije o životu, smrti, ljubavi, mržnji i pravdi obilježile su 2013. i u drugim naslovima zajedničkog nazivnika, poput Refnove filozofske azijosploatacije ‘Only God Forgives’ ili kazahstanskog darvinizma ‘Harmony Lessons’, a negdje između se smjestio i Jia Zhangke, čiji je ‘Touch Of Sin’, posve drugačiji od bilo čega što smo do sada gledali s potpisom ikone kineskog festivalskog filma, izvrsni, primalni, glasni i krvavi obračun sa svim mračnim ponorima suvremene Kine: korupcijom, eksploatacijom i seksizmom.

5. ONLY GOD FORGIVES
Opet Refn i Gosling? O da – novi redateljsko-glumački duo iznikao iz eksplozivnog susreta nezavisne Europe i velikog Hollywooda ovog je puta završio u Tajlandu te pri povratku dostavio simboličku osvetničku epopeju s potocima krvi razasutima po ulicama Bangkoka, uznemirujuću koliko i poetsku, filozofsku i vizualno stiliziranu urbanu bajku, zapakiranu poput kjubrikovske izložbe slika u muzeju suvremene umjetnosti.

6. MOEBIUS
Sirovi, niskobudžetni Kim Ki-duk bez dijaloga, seljački rečeno ‘korejski Visitor Q’, minus nekrofilija, ali apsolutna orgija seksa, nasilja, sadizma, mazohizma, incesta, silovanja, rezanja, ponižavanja i kastriranja, kao glasna detonacija TNT-a gurnutog u sagu o destrukciji korejske nuklearne obitelji. Instant-klasik azijske crne komedije, lakanovski mokri san, najradikalniji film Kim Ki-dukove karijere i njegov najbolji u zadnjih oho-ho godina.

7. OUTRAGE BEYOND
Klasična, koliko i kitanovska jakuza eiga s maratonskim dijalozima ispresijecanim urlanjem i dozom crnog humora, drama koja govori o preraspodjeli snaga u podzemlju, pokrenutoj pritiskom policije i visokom korupcijom, ali prije svega sukobom klinaca koji zločin kombiniraju s financijskom burzom i starih jaraca koji ne žele nestanak pravila i običaja – kao podlogom borbe za moć, ultimativnog pogona svake krimi epike. I jedne osvete iznad svega, naravno, s Kitanom u transformacijskom modu – od smirenog umirovljenika do sadista s bušilicom u tuđoj lubanji.

8. ILO ILO
Singapursko remek-djelo obiteljske drame: ‘Ilo Ilo’ svoju snagu crpi iz detalja, izuzetnog scenarija, svakodnevnih situacija oslikanih nagrađivanom kamerom i fantastičnom glumom. Na čelu s Angeli Bayani, novom azijskom princezom, filipinskom glumicom koju smo gledali i u ‘Norte, kraj povijesti’. Rezultat je savršeno opušteni, koliko i emocionalno nabijeni vrtuljak niza osobnih drama uhvaćenih u žrvanj društvenih problema, prošaran humorom i tragedijom točno onoliko koliko je potrebno da se zatvori ‘filmski tao’ novog ‘azijskog lava’.

9. STRAY DOGS
Vizualno očaravajuće vinjete iz života obitelji na rubu, koja prolazi kroz naglu transformaciju nakon što joj rutinu bijede prekine milost prodavačice. ‘Psi lutalice’ prvi su Ming-liangov film nakon pauze duge četiri godine, a ako se pokaže istinitim da je, kako kažu vijesti, to ujedno i njego posljednji upliv u sedmu umjetnost, ikona azijskog arthousea oprašta se jednim uistinu izuzetnim, velikim filmom.

10. HARMONY LESSONS
Kazahstanski darvinistički film o 13-godišnjaku kojeg maltretiraju u školi, sve dok nagomilana frustracija ne pukne u osveti; drama koja se gleda kao triler te se putem okrzne u sve, od postsovjetske depresije do problema adolescencije i kritike zastrašujuće uloge nasilja u društvenoj i institucionalnoj svakodnevici. ‘Poduke iz harmonije’ savršeno plešu u međuprostoru između suzdržanosti i emocionalnih ekstrema, ruralne kazahstanske verzije američkih 80′s filmova o školskim bandama i poetske stilizacije.

11. BEHIND THE CANDELABRA
12. LIKE FATHER, LIKE SON
13. GRAVITY
14. MISS VIOLENCE
15. LA JAULA DE ORO (THE GOLDEN CAGE)
16. MAN’S MANUAL
17. VHS 2
18. EVIL DEAD
19. NEW WORLD
20. THIS IS THE END

21. SHIELD OF STRAW
22. MOVIE 43
23. WORLD WAR Z
24. STOKER
25. A HAUNTED HOUSE
26. BRAIN MAN
27. LOVELACE
28. HATCHET 3
29. BEFORE MIDNIGHT
30. THE ETERNAL RETURN OF ANTONIS PARASKEVAS

31. PAIN & GAIN
32. BLUE IS THE WARMEST COLOUR
33. MONTAGE
34. GANGS OF WASSEYPUR
35. FRANKENSTEIN’S ARMY

 

NAJBOLJI VIDEO MIXTAPE GODINE: RETARD-O-TRON VOLUME III


10 NAJBOLJIH DOKUMENTARACA 2013.

1. ACT OF KILLING
2. CUTIE AND THE BOXER
3. REWIND THIS!
4. THE STONE ROSES: MADE OF STONE
5. THE UNBELIEVERS
6. DIRTY WARS
7. MANAKAMANA
8. STORIES WE TELL
9. THE MACHINE WHICH MAKES EVERYTHING DISAPPEAR
10. BLACKFISH


NAJBOLJI TV DOKUMENTARAC 2013.

HOW VIDEOGAMES CHANGED THE WORLD


NAJBOLJA DOKUMENTARNA TV SERIJA 2013.

WONDERS OF LIFE

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/najbolji-filmovi-2013-2/feed/ 5
In memoriam: Krsto Papić (1933. – 2013.) http://zuti-titl.com/specijal/in-memoriam-krsto-papic-1933-2013/ http://zuti-titl.com/specijal/in-memoriam-krsto-papic-1933-2013/#comments Thu, 07 Feb 2013 22:02:04 +0000 http://zuti-titl.com/?p=36245 Krsto Papić

Krsto Papić

Veliki hrvatski režiser i scenarist Krsto Papić umro je jutros u osamdesetoj godini života. Filmom je želio oslikati svoje vrijeme za nove generacije, a autorsko ime postaje u periodu između 1968. i 1974. godine kad je nanizao hrvatske filmske klasike ‘Lisice’ (1969) i ‘Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj’ (1973) te dokumentarce ‘Kad te moja čakija ubode’ (1969) , ‘Čvor’ (1969), ‘Nek’ se čuje i naš glas’ (1971) i ‘Mala seoska priredba’ (1972).

Stilski sirovi filmovi definirali su ga kao onog koji ne fabricira socijalističku svakodnevicu, a kad je o istoj kroz šest godina rekao dovoljno, izguštao se u žanrovskoj kinematografiji filmovima ‘Izbavitelj’ (1976) i ‘Tajna Nikole Tesle’ (1980).

Vjerovatno Papićev najveći hit ‘Život sa stricem’ (1988) jedan je od posljednih prije raspada bivše države, a u novoj je snimio još četiri naslova — dramu ‘Priča iz Hrvatske’ (1991), komediju ‘Kad mrtvi zapjevaju’ (1999), fantastični horor ‘Infekcija’ (2003) i mafijašku dramu ‘Cvjetni trg’ (2012).

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/in-memoriam-krsto-papic-1933-2013/feed/ 1
27 NAJBOLJIH FILMOVA 2012. http://zuti-titl.com/specijal/27-najboljih-filmova-2012/ http://zuti-titl.com/specijal/27-najboljih-filmova-2012/#comments Fri, 28 Dec 2012 16:28:36 +0000 http://zuti-titl.com/?p=34762 SAMSARA

SAMSARA

Godina u kojoj su velikani podbacili, a dobri igrani filmovi izgubili utrku od sjajnih dokumentaraca nije godina za lako sastavljanje top lista – no unatoč tome, 2012. smo ipak uspjeli pogledati popriličan broj filmova koji su nas oduševili, više ili manje. Doduše, neki od naslova na listi kalendarski pripadaju 2011., ali su prokrijumčareni u društvo friškijih, ne bi li podigli prosjek jedne, nazovimo je ‘čudne’ filmske godine.

Dakle, najbolji filmovi 2012. su sljedeći:

1. SAMSARA
Film godine. Dokumentarac, doduše, ali ne klasični – iako je ova lista rezervirana za igrane naslove pa brojni odlični dokumentarni filmovi nisu miješani s igranom kino i DVD ponudom, novi uradak autora legendarne ‘Barake’ čak 20 godina kasnije nastavlja tamo gdje je stao antropološki art Rona Frickea i Marka Magidsona, oslikavajući prezent više nego bilo što snimljeno tijekom 2012., na način koji gledatelje ostavlja bez daha: ‘Samsara’ je jedan od rijetkih filmova koji je u proteklom stoljeću doživio luksuz biti zabilježen na 70 mm vrpcu, sniman tijekom gotovo 5 godina u 25 zemalja svijeta. Kome trebaju ‘Avatar’ i ‘Life Of Pi’, kad je stvarnost bez CGI-ja i 3D naočala ovako prokleto fascinantna? Religijsko iskustvo.

2. THE RAID: REDEMPTION
Najbolji akcijski film godine. Pencak Silat + vatreno oružje + veliko platno = orgazmički koktel celuloidnog nasilja. ‘Merantau’ je postavio temelje, ali nova suradnja Uwaisa i Evansa odlazi korak dalje pa dostavlja jedan od najfurioznijih komada non-stop akcije koji smo vidjeli – ikada! Indonezija je novi Tajland? Nadamo se!

3. THE GREY
Najhladniji film godine. Priča o dva alfa mužjaka, jedan iz redova homo sapiensa (Liam Neeson), a drugi iz roda canisa lupusa, u borbi za teritorij zameten tonama snijega. Survivalist avantura o skupini muškaraca bombardiranih opasnostima sa svih strana – ‘The Thing’ meets ‘Alive’, savršena zabava za duge & mračne zimske noći.

4. MOONRISE KINGDOM
Lud, urnebesan, sladak, melankoličan, nostalgičan i bolno genijalan novi film Wesa Andersona, koji slijedi recepte svojih prijašnjih uradaka, ali time ne sastavlja već viđenu kompilaciju, već prije svega možda najbolji film svoje karijere.

5. AMERICAN REUNION
Franšiza koja je 1999. oživjela duh ‘bezobraznih’ komedija osamdesetih dogurala je do svog četvrtog nastavka, a rezultat je klasičan komad novomilenijske post-postmoderne posvete svemu što se oslikava u retrovizoru, kako samom žanru, tako i prošlosti serijala. Srećom, isti taj rezultat jest urnebesan, prekrasno vulgaran na način koji se danas tako rijetko može vidjeti u holivudskom mainstreamu te savršeno nostalgičan za bilo koga tko je u posljednje vrijeme zagazio u tridesete godine života.

6. KILLER JOE
Film kakvog nitko nije očekivao od legendarnog Williama Friedkina (‘Francuska veza’, ‘Egzorcist’, ‘Sorcerer’…) u 2012. godini, savršeni spoj južnjačke white trash estetike, krimića, drame, komedije i čistog ludila, predvođenog ne samo sjajnim idejama, sporogorećim dijaloškim scenarijem koji eksplodira u kaos tijekom posljednjih pola sata i fantastičnom kombinacijom briljantne fotografije i soundtracka, već i neopisivo dobrom glumom, na čelu s opet iznenađujuće sjajnim i uvjerljivim Matthewom McConaugheyjem kao likom iz naslova. Policajcem koji zarađuje dodatni džeparac šljakajući kao plaćeni ubojica.
Ima tu svega – klasičnog sleazea iz američkog trailer parka, dlakavog međunožja Gine Gershon pa čak i jednog oralnog seksa s frajd čikenom.

7. HOLY MOTORS
Nadrealizam nije mrtav! Leos Carax ga itekako dobro drži živim i živahnim, a Denis Lavant demonstrira snagu svojih glumačkih sposobnosti u ovom jedinstvenom pseudoreality showu, razuzdanom spomeniku filmskoj umjetnosti kakav nikada prije niste vidjeli, ali kojeg ćete gledati s oduševljenjem s kakvim ste ove godine gledali malo toga.

8. EEGA
Tollywood, kinematografija Andhraa Pradesha na jeziku Telugu, druga je najveća indijska filmska radionica te najveći filmski pogon na svijetu s najposjećenijim kinima na planeti. Unatoč tome, dobar dio ove produkcije ne dolazi do našeg dijela planete, osim ako ne govorimo rijetkim ostvarenjima. Poput ovog – ‘Eega’ je jedinstvena epopeja o muškarcu koji se reinkarnira kao muha, ne bi li se osvetio vlastitom ubojici i razriješio ljubavni trokut na pravedan način. To je sve što trebate znati, za početak.

9. KOTOKO
Legendarni Shinya Tsukamoto godinama se bavio body hororom, no u novijoj fazi karijere svoju opsesiju tijelom sve više spaja s umom, psihologijom i duhom – ‘japanski Cronenberg’ snimio je film o ludilu, koji je i sam po sebi dovoljno lud, priču o psihički nestabilnoj majci i njezinom šizofrenom životu, s fascinantnom glumačkom izvedbom popularne japanske pjevačice Cocco.

10. NAMELESS GANGSTER
Korejska korupcija, ne tako pretjerano drugačija od naše – Choi Min-sik (‘Oldboy’) ima glavnu ulogu u priči o vladinom službeniku koji svoju političku poziciju iskorištava za preuzimanje vlasti nad lokalnom mafijom u Busanu, gradeći gangstersku mrežu kroz sve institucije vlasti korejske diktature osamdesetih. ‘Nameless Gangster’ spaja dramu, krimić i nasilje, putujući kroz povijest naoružan klasičnim šekspirijanskim temama pohlepe, bratstva i izdaje.

KILLER JOE

KILLER JOE

NAMELESS GANGSTER

NAMELESS GANGSTER

 

 

 

 

 

 

 

11. CABIN IN THE WOODS
Još jedan film o filmovima, ali i još jedan suludo zabavan film koji je prije svega namjerna zbirka teen horor klišeja sastavljena na iznimno inteligentan način, a potom stavljena na vrtuljak ludila horor komedije, pomiješana sa svime od vukodlaka do Sigourney Weaver. Joss Whedon cijelu je stvar zamislio i napisao kao slasher koji se ismijava s torture pornom – i u tome je maestralno uspio!

12. ALPIS
Dok se jedni bore na ulici, drugi snimaju jedinstvene komade autorskog filma – Yorgos Lanthimos svoj je genij dokazao s ‘Dogtooth’, pričom o ljudima koji silom žive u fikciji; ‘Alpis’ donosi priču o ljudima koji silom žele živjeti u fikciji, a konačan rezultat je fascinantan komad psihologije, ponovo bizaran, ponovo savršeno glumljen i svakako jedinstven od prve do zadnje minute.

13. LOOPER
SF u kojem budućnost izgleda kao sadašnjost (pojačana luđim igračkama i još većom razlikom između bogatih i siromašnih), ali s jednom velikom razlikom – putovanje kroz vrijeme postalo je, iako zakonom zabranjena, normalna stvar, kojom se najviše koristi mafija. ‘Looper’ je iznenađujuće zabavan, inteligentan i razigran komad žanrovske kino zabave nastao u radionici A-lige, jedan od rijetkih takvih primjera u 2012., s odličnim Josephom Gordonom-Levittom kao mladim Bruceom Wilisom.

14. A.C.A.B. – ALL COPS ARE BASTARDS
Kontroverzni talijanski film o korumpiranosti policijskog i političkog sustava, ludilu nogometnih navijača, zlu fašizma, ksenofobiji i institucionaliziranom nasilju, ali i blagodatima izvaninstitucionalnog osvetništva. ‘All Cops Are Bastards’ Stefana Sollime urbana je poslastica puna ekstremnih emocija, nasilja i necenzurirane istine, koja je u Italiji razbjesnila i lijeve i desne.

15. LJUDOŽDER VEGETARIJANAC
Najbolji hrvatski film u zadnjih oho-ho godina. Dajte još ovakvih i budućnost hrvatske kinematografije bit će svjetla, onoliko koliko je Schmidtov film mračan!

16. CHRONICLE
Found footage nije rezerviran samo za horore, a na to nas je podsjetio ovaj dražesni mali komad superherojskog filma, snimljen kao kućni video, ali zafuran kao rođenje punokrvnog stripovskog mita u svijetu pokretnih slika. Ima još krvi u žanru, tople i tekuće!

17. LORE
Ususret 2012. godini, filmsko tržište postalo je zatrpano filmovima postapokalipse, posebnim žanrom pesimističnih ‘surivivalist’ saga o pokušajima spajanja krhkih konaca civilizacije pokidanih naprasnom prirodnom katastrofom. ‘Lore’ je došao u istom paketu, ali s posve drugačijim predznakom – iako u osnovi koristi recept postapokalipse, ona nema veze s 2012, već s 1945, a katastrofu nije donio niti vulkan niti potres, već prije svega Homo sapiens, koji je Drugim svjetskim ratom ponovno podsjetio na razmjere svog destruktivnog potencijala. Na isti nas potencijal podsjeća i ovaj uradak, adaptacija romana u režiji australske autorice Cate Shortland, koja je temi preživljavanja pristupila na prilično originalan, krajnje mračan, ali u isto vrijeme neopisivo elegantan način – djeca istaknutih nacista ostaju bez roditelja tijekom pada Njemačke pa pokušavaju spasiti živu glavu putujući kroz ratom razorenu zemlju, s ciljem (baš kao u nekoj mračnoj bajki) udobnog kreveta, punog tanjura i svježe vode bakine kuće. Sva ta prljavština, smrt, kaos i borba za goli opstanak režirani su nevjerojatno poetično, ponekad s osloncem o sličan pristup jednog Terrencea Malicka, što cijeli film pretvara u uistinu posebnu, iako nipošto ne udobnu, ali fantastično snimljenu i glumljenu vožnju kroz prirodu dobra i zla.

18. LOVE IN A BUFF
Nastavak prošlogodišnje komedije ‘Love In A Puff’, koja se bavila rađanjem ljubavne veze uz dim cigarete i portretiranje suvremenog Hong Konga kroz odnos mlađeg muškarca i starije žene. ‘Love In A Buff’ još je uspješniji u spoju drame, romantike i komedije, a vodi nas u neonsko blještavilo suvremene Kine, na pametno i zabavno putovanje kroz krizu veze začete u prethodnom nastavku.

19. THE BULLET VANISHES
Kineski whodunnit? triler, koji spaja sve od vizualno impresivne, hit-tek režirane akcije do klasično zamršene potrage za ubojicom, s radnjom smještenom u tridesete godine 20. stoljeća. Rezultat je pametan, zabavan i inovativan blockbuster, jedan od deset najgledanijih kineskih filmova godine i odličan retro uradak, savršeni primjer istočnjačkog Sherlocka Holmesa za 21. stoljeće.

20. EXCISION
Anne Lynne McCord briljira kao nestabilna tinejdžerica u nemilosrdnom primjerku pomaknute nezavisne teen drame, koja je u isto vrijeme crna komedija i horor. Pokušavajući udovoljiti svojoj vječno razočaranoj majci (Traci Lords), kćer upada u sve luđe školske avanture, gradeći nerealne snove o karijeri u kirurgiji, s tragičnim posljedicama. Originalno, razigrano, mračno, s gostovanjima Johna Watersa i Malcolma McDowella. Richard Bates Jr., čiji je ovo niskobudžetni prvijenac, ime je koje svakako treba nastaviti pratiti.

21. DERANGED
Zanimljiv i nabrijan triler o farmaceutskoj mafiji koja zavjerom dolazi do golemih profita na račun naroda, ali ujedno i klasični, fun-fun-fun horor o ubojitim parazitima s pipcima koji izlaze iz sasušenih tijela, provučen kroz tmurnu obiteljsku dramu – koktel kakav samo Koreja zna isporučiti u kina, a koji je ostao u B-planu upravo zbog televizijske razine produkcije, tj. izostanka A-tretmana. Ne treba nas čuditi ako netko otkupi prava pa ovo jednog dana vidimo u kinima u holivudskom tretmanu.

DERANGED

DERANGED

MOTORWAY

MOTORWAY

 

 

 

 

 

 

22. MOTORWAY
‘Vožnja’ iz Hong konga. Zapravo križanac Refnove poetske atmosfere i oktanske energije ‘Brzih i žestokih’, u režiji proslavljenog Soi Cheanga (‘Dog Bite Dog’, ‘Shamo’) te s Johnnie Toom kao producentom. Briljantan neo-electro noir soundtrack te fini spoj zabave i stila važan su dio filma koji slijedi sva pravila klasičnog borilačkog spektakla, samo ovog puta umjesto šaka i nogu, koristi volan automobila.

23. BAIT
Šarksploatacija godine! Za razliku od milijun i jednog filma o ubojitim morskim psima sa SyFy-a, ‘Bait’ australskog redatelja Kiblea Rendalla maksimalno iskorištava minimalni budžet i loše efekte te donosi non-stop zabavnu borbu ljudi i vodenih nemani, s briljantnim konceptom: nakon tsunamija, u poplavljeni šoping centar zalutaju velike bijele psine, a na preživjelim kupcima je da, nakon što su spasili živu glavu od same vode, sad nađu načina i za spasiti je od onoga što dolazi iz vode.

24. GRABBERS
Što kada vanzemaljci žedni i gladni ljudske krvi, ali alergični na alkohol, slete u irski ribarski gradić, gdje jedinu zabavu u maglovite dane čini opijanje u lokalnom pubu? Provjerite sami u ovom sjajnom malom filmu, old school SF-horor-komediji i simpatičnoj lovkraftovskoj pijanci koja je 2012. i Irsku stavila na mapu majstora žanrovske zabave.

25. V/H/S
Tijekom 2012., found footage je postao ne samo najmoćniji žanr, koji je dizao lovu sa svime od novih nastavaka ‘Paranormalnog’ do superherojskih blockbustera tipa ‘Kronike’, već i najveći alat filmske eksploatacije, s nepreglednom količinom naslova. Devedeset posto toga je negledljivo, ali nađe se i pokoji biser, kao što je omnibus ‘V/H/S’, još jedna nostalgična posveta video vrpci, osamdesetima i hororima koji se kriju zabilježeni na starim kasetama.

26. TAI CHI 0
Negdje između igranog crtića, dječje akcijske komedije i steampunk kung fu spektakla za novi milenij, smjestila se ova priča o tradicionalnim kineskim borilačkim vještinama, zapakirana kao visokobudžetna CGI ekstravaganca. Čudan, spotovski koncept i 3D slo-mo iživljavanje funkcioniraju kao dobra hrana za multiplekse, a sve to s potpisom Stephena Funga, redatelja i kod nas distribuiranog ‘House Of Fury’ (2005).

27. DOOMSDAY BOOK
Kim Ji-woon trenutno završava svoj američki debi, akcić ‘The Last Stand’ s Arnoldom Schwarzeneggerom, a prije toga odradio je ovaj SF omnibus s kolegom Yim Pil-sungom. ‘Doomsday Book’ zapravo je ‘Izvješće o uništenju čovječanstva’, dostavljeno kroz tri priče koje se bave svime od robotike i filozofije transhumanizma do bizarne vanzemaljske invazije organizirane preko Weba. I zombijima, naravno.

 

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/27-najboljih-filmova-2012/feed/ 3
Corey Haim [1971. - 2010.] http://zuti-titl.com/razno/corey-haim-1971-2010/ http://zuti-titl.com/razno/corey-haim-1971-2010/#comments Thu, 11 Mar 2010 00:20:12 +0000 http://zuti-titl.com/s1-razno/c1-razno/corey-haim-1971-2010/ 'The Lost Boys' - klasik osamdesetih
‘The Lost Boys’ – klasik osamdesetih

Vjerovatno najpopularniji mladi glumac osamdesetih za kojeg nikad nismo bili sigurni jel mu onaj drugi Corey brat, a toliko je bio popularan da njegov lik prostruji kroz glavu čak i kad se spomene ‘Ostani uz mene’ ili ‘Družba Goonies’ iako nije glumio ni u jednom od njih. Odrastali smo zajedno, bušili uši, furali ježeka, povlačili hlače preko pupka pa ih rezali i derali…

U videotekarskom pripetavanju koji film posuditi, Haimovi klasici bili su ravnopravni plejadi ostalih heroja i velikana. A bilo ih je podosta… U ‘Silver Bulletu’ se u invalidskim kolicima pirotehnikom borio protiv vukodlaka. ‘Lost Boysi’ su bili ‘Twilight’ naše generacije, no za razliku od spomenutog, ostali su jedan od najkul vampirskih filmova ikad. ‘Vozačka dozvola’ je nudila sav kul američkog tinejdžerstva, u ‘Watchersima’ je Haim ubio krvoločnog mutanta uz pomoć genetski modificiranog zlatnog retrivera, u ‘Dream a little dream’ se zaljubio uz Mammas and the Pappas, a u ‘Rollerboysima’ razvalio dilere droge koja se uzima kapanjem u oči i predstavio novi kul – role s kotačima u nizu. A ‘Blown Away’? Još danas negdje u kutku uha odzvanja glas Helge Vlahović kako s tvrdim slavenskim engleskim pokušava dočarati dramu bombaških manijaka u novom američkom megahitu ‘Bloun evej’. A onda se sve manje čulo za njega.

Zubi, kosa, kikiriki, koštice,...
Zubi, kosa, kikiriki, koštice,…

Kako to obično i bude, pukla ga slava u glavu. Bez kontrole je surlao, gutao i kombinirao sve što se u tadašnjem svijetu opijata moglo dobiti pa je završio na terapiji od čak 85 tableta dnevno. 1997. je proglasio bankrot, a nakon neuspješne prodaje zuba i kose na ebayu totalno propada i odlazi živjeti majci u Kanadu.

Pokušao se vratiti na scenu groznim realityjem ‘Two Coreys’, propalim nastavkom ‘Lost Boysa’, ulogicom u ‘Cranku’, a čak mu ni plaćeni oglas/molba za angažmanom u Varietyju nije previše pomogla.

Umro je 10. ožujka 2010. u bolnici u Californiji.

Image



Image

]]>
http://zuti-titl.com/razno/corey-haim-1971-2010/feed/ 0
Errol Morris http://zuti-titl.com/specijal/errol-morris/ http://zuti-titl.com/specijal/errol-morris/#comments Fri, 10 Apr 2009 01:00:00 +0000 http://zuti-titl.com/s11-specijal/c78-specijal/errol-morris/
Errol Morris
Errol Morris

Jedan od najvećih majstora dokumentarne forme, redatelj čiji opus stoji uz bok najboljim naslovima drugih ikona dokumentaraca koje obožavamo (Herzog, Curits, Broomfield, Theroux…), prepoznatljiv po jedinstvenom stilu 'dokumentarnih intervjua', a u povijesti zabilježen i po bizarnom (ne)prijateljstvu s Wernerom Herzogom, zbog kojeg je naš najdraži švabo i pojeo cipelu pred kamerama.
Pogledali smo gotovo sve što je Morris ikada snimio – i evo što vam i koliko možemo preporučiti:

'Gates Of Heaven' (1978)
Kad se pojavio, snimljen za sitnu lovu davne 1978. godine, 'Gates Of Heaven' bio je revolucija, a beskrajne hvale kritike (prije svega Eberta, koji ga uredno stavlja na listu najboljih filmova svih vremena) omogućile su Morrisu da se nastavi baviti poslom o kojem je sanjao. Danas, ova priča o kalifornijskom groblju kućnih ljubimaca i ucviljenim vlasnicima pokojnih pasa i mačaka s grobnicama, na prvo gledanje djeluje malo dosadnjikavo, ali sadrži dovoljno predivnih sitnih ljudskih bizarnosti koji ga čine gotovo-pa-draguljom na svako sljedeće gledanje. (8/10)

'Vernon, Florida' (1982)
Morris je uzeo kameru, mikrofon i otputovao u gradić Vernon. Upalio aparaturu i pustio mještane da pričaju o svojim životima. Rezultat je fascinantna razglednica iz ruralne Amerike, s ljudima koji jedu kornjače i oposume te raspravljaju o leševima, radu ljudskog mozga, lovu i Bibliji. Pravi ekscentrici nisu samo u 'Twin Peaksu' – eto ih u stvarnosti, u mirnoj penziji na američkom Jugu. Što nas podsjeća da su mnogi slični primjerci homo sapiensa također i jako blizu oko nas, a ponekad čak i u nama samima… (8/10)

'Gates Of Heaven'
‘Gates Of Heaven’
'Vernon, Florida'
‘Vernon, Florida’

'The Thin Blue Line' (1989)
Kad bi se ovako radile sve silne 'Istrage' i televizijske rekonstrukcije, bio bi to program vrijedan gledanja. U maniri pravog istraživačkog novinara crne kronike, Morris uranja u problematični sudski slučaj ubojstva policajca u Dallasu te u konačnici oslobađa nevino zatvorenu osobu u stvarnom životu, razotkrivajući krhki i korumpirani sudski sustav. A najbolje od svega, oslobođena osoba nakon izlaska iz zatvora Morrisu je 'zahvalila' tako što ga je tužila za narušavanje prava na njegovu životnu priču. Nema prava, a nema ni pravde. (9/10)

'A Brief History Of Time' (1991)
Što je bilo prije, kokoš ili jaje? Pitajte Stephena Hawkinga. Ili barem Errola Morrisa, koji će onda pitati njega. 'A Brief History Of Time' je gotovo pa savršeni omjer lika i djela – priča o samom Hawkingu i njegovom životu, ali i analiza njegovih teorija kojima je revolucionarizirao fiziku, pojednostavljenih tako da ih i mi debili možemo lako razumjeti. Svakog koga zanima pitanje o kokoši i jajetu, ali i svi detalji o svemiru, česticama, crnim rupama i vremenu – znate gdje ćete ih potražiti, ako ste previše lijeni čitati. (8/10)

'The Dark Wind' (1991)
Tko mu je rekao da treba snimiti igrani film? I treba li tu osobu razapeti ili nagraditi?
Iste godine kada je snimio i Hawkingovu priču, Morris je napravio izlet u svijet igranog filma. Sa solidnim rezultatima. OK je to film. Ne odličan, ali dobar, malo predugačak, ali pristojno atmosferičan pustinjski triler u kojem Lou Diamond 'La Bamba' Phillips glumi indijanskog policajca koji istražuje narko-trafiking u rezervatu. (7/10)

'Fast, Cheap & Out Of Control' (1997)
Morris u pomalo eksperimentalnom modu, ambiciozan do granica nepodnošljivosti – ali nikada ne prijeđe granicu i na kraju sve što je pokušao reći uspije, pretvarajući pretencioznost u trijumf. Pokušavajući doći do odgovora na pitanje 'koja je budućnost ljudskog roda?', analizom sadašnjosti nekoliko naizgled posve drugačijih ljudi i njihovih profesija, 'Fast, Cheap & Out Of Control' uspijeva povezati krotitelja lavova, vrtlara, čovjeka koji proučava krtice i stručnjaka za robote, kao i svijet opsesije, kinetike, hladnoće, ljepote te čuda evolucije. (8/10)

'The Dark Wind'
‘The Dark Wind’
'Mr. Death'
Mr. Death’

'Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr.' (1999)
Kad počne, pitate se kako li će priču o Fredu A. Leuchteru razvući na sat i pol? Nije valjda da ćemo gledati njegovo odrastanje po etapama…? Ali ne – ako ne znate ništa o tome tko je Fred A. Leuchter i kako je zapravo postao ozloglašen, ova sjajna analiza života i djela čovjeka koji je izmislio modernu električnu stolicu i suvremeni način vješanja te tako postao vodećim stručnjakom za smaknuća, ne bi li ih potom primijenio na poricanje holokausta, postepeno buja iz minute u minutu, zatim vas zgrabi za vrat i ne pušta do samog raja. Majstorska kombinacija i dostojanstveno prtljanje po uistinu 'opasnom', kontroverznom i visokozapaljivom materijalu. (9/10)

'First Person' (2001)
TV serija, Morris je odradio odlične 20-ak minuta duge epizode, nekih 17 komada u dvije sezone, kao što su 'Stairway To Heaven' (autistična žena i klaonica stoke), 'The Little Grey Man' (špijunaža), 'The Killer Inside Me' (groupie/serijska ubojica Sondra London), 'The Smartest Man In The World' (priča o izbacivaču, koji navodno ima najveći IQ na svijetu…)… (9/10)

'The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara' (2003)

Drugi svjetski rat i zločini američke vojske na Pacifiku, prvi automobili s pojasom za vezanje, kubanska nuklearna kriza, rat u Vijetnamu, Svjetska banka… iza svih tih stvari stajao je uvijek isti čovjek, a njegovo je ime Robert S. McNamara. 'The Fog of War' briljantan je dokumentarac sastavljen u cijelosti od intervjua s izrazito elokventnim McNamarom, čije priče Morris savršeno isprepliće s arhivskim snimkama i nevjerojatnim audio zapisima McNamarine komunikacije s vojnom i političkom vrhuškom različitih američkih era. Iznimno važno sredstvo razumijevanja povijesti, koje puno govori i o globalnoj sadašnjosti te jedan od najboljih političkih dokumentaraca ikada. A još je i Philip Glass razvalio. (10/10)

'Standard Operating Procedure' (2008)
Prošlogodišnji Morrisov povratak bio je trijumfalan – ne samo da je snimio jedan od ponajbolji doprinosa svijetu dokumentaraca o američkim ratnim zločinima u tzv. Ratu protiv terorizma (a ima ih poprilično – i zločina i dokumentaraca), već je za njega zaradio Srebrnog medvjeda u Berlinu. 'Standard Operating Procedure' govori o zlostavljanjima u Abu Ghraibu, skandalu koji je izbio nakon pojave fotografija mučenja, kao i individualnoj i zapovjednoj odgovornosti – intervjui, analize, rekonstrukcije… Bez greške. (10/10)

'Fast, Cheap & Out Of Control'
‘Fast, Cheap & Out Of Control’
'Standard Operating Procedure'
‘Standard Operating Procedure’

Image

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/errol-morris/feed/ 0
John Alvin (1948.-2008.) http://zuti-titl.com/specijal/john-alvin-1948-2008/ http://zuti-titl.com/specijal/john-alvin-1948-2008/#comments Sat, 09 Feb 2008 03:27:18 +0000 http://zuti-titl.com/john-alvin-1948-2008/  U 59. godini preminuo je jedan od najpoznatijih umjetnika filmskog plakata – John Alvin. U tridesetpetogodišnjoj karijeri oslikao je neke od najlegendarnijih filmskih ostvarenja, a na obostranu korist surađivao je s najvećima poput Spielberga, Lucasa, Scotta te mnogih drugih. Bilo je to vrijeme preporoda filmske industrije, stasanja neke nove generacije autora i Alvin se svojim ilustracijama savršeno uklopio u zahtjeve novovalnog marketinga i distribucije zabavne industrije. U golemom opusu Alvinovih plakata teško je izdvojiti favorite no spomenimo samo neke – 'Goonies', 'Blade Runner', 'E.T.', 'Willow', 'Cobra', 'Gremlins', 'Darkman', 'Short Circuit', 'The Lost Boys', 'Empire of the Sun', ….

Neke od radova možete pronaći na IMPawards stranici.

Posjeti i službenu ili popularnu fanovsku stranicu.


Image

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/john-alvin-1948-2008/feed/ 0
HOLLYWOOD I REAGANOVA POLITIKA, 4. dio http://zuti-titl.com/specijal/hollywood-i-reaganova-politika-4-dio/ http://zuti-titl.com/specijal/hollywood-i-reaganova-politika-4-dio/#comments Fri, 02 Mar 2007 14:35:21 +0000 http://zuti-titl.com/hollywood-i-reaganova-politika-4-dio/  

John Milius

John Milius

Posljedice hladnog rata doslovno su zatrpale kino-ponudu, a daleko od toga da se sve zadržalo samo na Cannonu i Carolcu: ‘Top Gun’ (1986.) bio je strašno popularni komad leteće akcijske homoerotike, romantična priča o sukobima i ljubavi Toma Cruisea i drugih mladih američkih cool pilota koji vježbaju tamaniti komunjare te usput reklamiraju Ray Ban. Iste godine nastao je i ‘Iron Eagle’, manje popularna verzija ‘Top Guna’, još jedno prodavanje rata kao zabavnog MTV videa u kojem američki heroji u izraelskim ratnim zrakoplovima ganjaju rusku gamad (i Arape s ruskim naglaskom!), a jedan od njih (crnac) izgovara i nezaboravnu rečenicu: Iran je bio drukčiji. Gospodin Kikiriki je bio na vlasti. Sada u Ovalnom uredu imamo ovog tipa koji ne guta govna od malih, šepavih zemalja.

A Stallone je u najluđem od pet nastavaka svoje boksačke sage, urnebesnom komadu ludila ‘Rocky IV’ (1985.), pokazao ne samo da su Rusi ubojiti roboti kojima ljudski život ni u ringu ne znači mnogo, već i to da dobri vojak Rocky može uspjeti zahvaljujući tradiciji, ali i oduševiti svojom iskrenošću i otvorenim zalaganjem da pomiri nacije na rubu nukleranog rata. Ivan Drago (Dolph Lundgren, onaj isti koji je ‘89. glumio KGB-ovca Nikolaija u ‘Red Scropion’ Josepha Zita) je kiler u boksačkim rukavicama, a tu je  i rasplesani James Brown u poplavi američkih zastava i pripadajućih domoljubnih rekvizita.

Ipak, najnevjerojatniji i vjerojatno najurnebesniji izrazi anti-komunističke paranoje Reaganove Amerike dolaze u obliku posebnog žanra, koji umjesto da dežurne heroje šalje u druge države kako bi se borili za Našu Stvar, američke domoljube predstavlja kao prave pravcate partizane koji brane dom&otadžbinu na vlastitom terenu. Drugim riječima: U naše doba, niti jedna strana vojska nikada nije okupirala američko tlo. Sve do sada. Navod iz kurziva reklamni je slogan kojim je John Milius promovirao ‘Red Dawn’ (1984.), jedan od najnestvarnijih primjeraka američkog desničarskog ludila sredine osamdesetih. John Milius, čovjek koji se sâm naziva ‘Zen fašistom’, autor legendarne rečenice: Go ahead, make my day!, koju je napisao za ‘Prljavog Harryja’ (1971.), pasionirani skupljač pištolja i autor scenarija filmskih klasika kao što su ‘Apokalipsa danas’ (1979.) i ‘Conan The Barbarian’ (1982.), za svoje prijatelje republikance stvorio je ultimativnu fantaziju – Ameriku okupiraju komunističke sile, a na branik obrane od antiruske/kubanske/nikaragvanske agresije ne staju niti Stallone niti Chuck Norris, već Patrick Swayze, Charlie Sheen, C. Thomas Howell i Jennifer Grey, tinejdžeri koji se odmah po desantu kubansko-ruskih snaga u školsko dvorište jednog mirnog sveameričkog jutra odmetnu u planine te osnivaju gerilu spremnu na nasilno rušenje novog, okupatorskog režima. Društvo naoružanih klinaca nazvalo se Wolverines, a diverzantskim akcijama zadobijaju simpatije okrutnog kubanskog zapovjednika, koji suosjeća s partizanskim metodama mladih odmetnika. Za razliku od ruskih šefova, koji su jednostavno zli i glupi. Posebno impresivno jest finale, u kojem Swayze i Sheen sami svladavaju brojčano (i tehnološki) nadmoćnijeg neprijatelja, nakrcani svatko s po nekoliko bazuka i dizajnirani po posljednjoj partizanskoj modi!

Milius nije zaboravio ni na svoje frendove iz NRA, američke udruge vlasnika vatrenog oružja, pa je okupatorima dodijelio primarni zadatak – iskoristiti ‘loše’ američke zakone zbog kojih svaki vlasnik vatrenog oružja mora biti registriran te uz pomoć tih popisa pronaći i pobiti svakoga tko u svojoj garaži drži Magnum, karabin ili barem djedovu dvocjevku. A što za to vrijeme radi Europa? Odlučuje biti neutralna i stajati po strani dok Amerika ponovo, ovog puta kroz još veću osobnu žrtvu, pati za dobrobit čovječanstva…
Godinu dana kasnije odgovaraju i Golan i Globus, dodjelivši Josephu Zitu zadatak da Chucka Norrisa osposobi za one man-Wolverines misiju spašavanja Amerike od terorističkih okupatora, poručujući s promotivnog plakata: Amerika nije bila spremna. On jest. Film je nezaboravni ‘Invasion USA’ i da, pogodili ste – Chuck Norris kao Matt Hunter spašava dan (preciznije, Božić) od nedifinirane musake antiameričkih snaga. Ništa bez američke desnice, dokazuje Hunter, između ostaloga i kultnom prijetnjom jednom od svojih protivnika: I am gonna hit you with so many rights you are going to beg for a left.

 

 

Rusi dolaze!

Rusi dolaze!
Amerika nije spremna, ali on jest

Amerika nije spremna, ali on jest

 

 

Ma koliko republikanska politika kontrolirala politiku velikih studija, oporba je ipak pronalazila pukotine za maskiranje vlastitih poruka u popularnu akciju. Jedan od prilično ‘zbunjujućih’ naslova tog doba jest i ‘Nico: Abowe The Law’ (1988.) Andrewa Davisa, film koji je na samom kraju Reaganova mandata proslavio Stevena Seagala, pričom koja zvuči kao, kako bi to lijepo sročili autori websitea Ruthlessreviews.com, nešto što bi se dogodilo kada bi Charles Bronson i Noam Chomksy surađivali na scenariju.  Seagal je tako odmetnuti murjak Nico, koji napušta CIA-u kad sazna da glavna obavještajna agencija dila drogu kako bi financirala svoje sramotne avanture u Južnoj Americi, a usto je kriva i za ratne zločine! Ljevičarskom bezobrazluku tu nije kraj pa tako Seagalu pomaže crna policajka (Pam Grier), dok legendarni Henry Silva kao Kurt Zagon simbolizira najcrnju stranu vladine okrutnosti i nemorala. Plus nešto dokumentarnih snimaka Nixona koji prijeti mirovnim aktivistima i kadrova agresije na Kambodžu.

U kategoriju neobične ‘lijeve akcije’ možemo svrstati i ‘Robocopa’ (1987.) Paula Verhoevena, još jedan veliki hit ‘zlatnog doba’, satirični akcijski SF koji kritizira korporativni sustav i njegovu umješanost u rad birokratskih policijskih struktura te povrh svega donosi veliko proročanstvo – pojavu medija zvanog Fox News, koji je stvarnost kablovske televizije postao tek 1996. godine, u obliku besramne desničarske, anti-novinarske propagande financirane novcem Ruperta Murdocha.
Čak je i Schwarzenegger znao biti neposlušan pa je 1987. glumio u ‘The Running Man’, filmu u kojem, opet proročanski, televizija pronalazi formulu reality showa i počinje gubiti osjećaj za granicu.

Pored Verhoevena, John Carpenter je osamdesetih također gurao oporbene ideje kroz svoju celuloidnu zabavu, od ‘Escape From New York’ (1981.), u kojem heroj Snake Plissken (Kurt Russell, poznati holivudski libertarijanac) spašava korumpiranog američkog predsjednika u postapokaliptičnoj, fašistoidnoj Americi (scene u kojima avioni oblijeću tornjeve WTC-a Carpenterov su doprinos ‘velikim proročanstvima’) pa sve do ‘They Live’ (1988.), koji pokazuje da je zaglupljivanje, ispiranje mozga i hipnotiziranje nacije televizijom u osam godina Reagana ostavilo dovoljno traga da danas situacija bude još puno, puno gora. Društveno-politički komentar dolazi zapakiran u orvelovsku priču o naočalama s kojima ljudi vide vanzemaljce, koji iskorištavaju ljudski rod i truju ih lažima preko medija…
Ne treba zaboraviti ni na činjenicu da je Carpenter, kao i David Cronenberg, odbio režirati ponuđeni ‘Top Gun’.

Golan i Globus krenuli su svaki svojim putem nakon bankrota 1989., a kako odnos baš i nije najbolje završio, početkom devedesetih su zaratili te se poput djece natjecali tko će snimiti uspješniji i popularniji film o tada vrućem plesnom trendu Lambadi. Pobjeda 1:0 za Globusa, koji je prvi otkupio prava na ime i 1990. zaradio čak dva milijuna dolara na ‘Lambadi’, dok je Golan iste godine pokušao prodati ‘The Forbidden Dance’, ali je jedva utržio 720.000.
Velika pomirba dogodila se u prosincu 1997. godine, kada sklapaju novo savezništvo i pokreću novu produkcijsku kuću First Miracle, a nakon nekoliko mjeseci i Magic Entertainment. Nažalost, nijedan im film nije upalio, a Golan dobija nogu iz First Miraclea i završava na sudu zbog financijske prijevare. Oporavlja se i dvije godine kasnije osniva Film World Inc., tvrtku koja nakon reorganizacije krajem dvijetisućite odlučuje da nema smisla zarađivati na filmovima te se okreće unosnijem biznisu – proizvodnji ‘ekološki prihvatljivih’ petrokemijskih proizvoda. Golan ipak ne odustaje i pokreće i danas aktivni New Cannon Incorporated, zajedno s mladim izraelskim redateljem Evgenyjem Afineevskyjem. Još uvijek nemaju niti jedan hit.

Reagan je, u međuvremenu, preminuo i u povijesti ostao upamćen kao jedan od najgorih, ali i najpopularnijih predsjednika Amerike. Danas, čak i njegovi oštri kritičari znaju reći da pokojni Ronnie čak ima i nekakav izgovor za svoje zlo – bio je senilan i patio je od Alzheimerove bolesti, zbog čega su mu praktički cijeli drugi mandat vodili ljudi iz administracije, poturajući mu papire na potpisivanje pod nos. Uključujući i potpredsjednika Georgea Busha te većinu ljudi koja danas čini kabinet njegova sina Georgea Walkera Busha, čovjeka koji nema izgovor. I koji ne samo da dijeli ‘W’ s Walkerom ‘Teksaškim rendžerom’, već napominje kako mu je Chuck Norris najdraži glumac.

 

Ubijanje kao MTV video

Ubijanje kao MTV video
'They Live' i rat protiv propagande

‘They Live’ i rat protiv propagande

Image

 

(Kraj)

Prvi dio

Drugi dio

Treći dio

]]>
http://zuti-titl.com/specijal/hollywood-i-reaganova-politika-4-dio/feed/ 0